balans_makinası

ZORMAK BALANS TEKNOLOJİLERİ

1972 yılında Hüseyin ZOR tarafından kuruldu. İmalatına ilk olarak Seyyar Tekerlek Balans Makineleri ile 1973 yılında başladı. Ardından Optik Sistem Rot Ayar Makineleri üretildi.

1979 yılı ”ilk üretimler” geleneğinin başladığı yıl olup Zormak, Türkiye’nin ilk Sabit Tekerlek Balans Makinesini üretmiştir. Yine Türkiye’de ilk üretim olan Endüstriyel Yatay ve Dikey Balans Makineleri 1980 yılında firma tarafından üretilmiştir. İlk Yatay Eksenli Endüstriyel Balans Makinesi bugünkü “Anadolu Isuzu” olan “Anadolu Skoda”‘ya yapıldı. O yıldan bugüne üretilmeye devam eden Endüstriyel Balans Makineleri, makine endüstrisinin her alanında kullanılmaktadır. Deri makinelerinden, tarım makinelerine, roketlerden ,dalgıç pompalarına kadar dairesel hareket içeren tüm endüstrilerde kullanılıyor.

YENİLİKLER DEVAM EDİYOR ..

“Dijital Elektronik” teknolojisi 1985 yılında üretime adapte edildi. Bu yıllarda dünyada gelişmeye başlayan bilgisayar teknolojisi de yakından takip edildi. Yine Zormak tarafından 1989 yılında Türkiye’de ilk olarak tüm ürünler, bilgisayar teknolojisi ile piyasaya sunuldu.

1989 yılında Türkiye’nin ilk Bilgisayarlı Rot Ayar Makinesi,
1991 yılında Türkiye de ilk kez Bilgisayarlı Rot Ayar Cihazını biz ürettik ve günümüzde hala aynı cihaz kullanılmaktadır.
1992 yılında Türkiye’nin ilk Bilgisayarlı Dinamik Seyyar Balans Makinesi,
1993 yılında Türkiye’nin ilk Dinamik Mobil Balans Makinesi ile dünyadaki ilk üretimi gerçekleştirildi. Bu makine daha da geliştirilerek küçük bir el çantası boyutlarına indirilerek dünyadaki ilk çanta balans makinesi yapıldı.

10’dan fazla patent, yoğun AR-GE çalışmaları ve dünyada kullanılan en son teknoloji ile çalışan makineler üreten Zormak Balans Teknolojileri, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde kendi fabrikasında araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük bir hızla devam etmektedir.